Žádáte o půjčku a chtěli byste mít peníze do 24 hodin na svém účtu? Pak…
10 tipů, které vám pomohou ušetřit peníze během studia na vysoké škole
Studentská léta jsou jedním z nejkrásnější období v životě. Člověk není ještě úplně soběstačný, nechodí na plný úvazek do práce, na druhou stranu je dost starý na to, aby si užíval hezké životní kratochvíle (alkohol nevyjímaje). Máte tu pro vás několik tipů, jak ušetřit a užít si co nejvíce.
1. Čtěte letáky, hledejte slevy
Ano, je to trochu „old school“ a možná si přitom budete připadat jako babička, co ráda nakupuje v Kauflandu, ale slevy jsou krásná věc! Je pravda, že ne vždy jsou úplně pravdivé a občas se člověk nechá „namotat“, ale rozhodně stojí za pokus, je alespoň vyzkoušet. V letácích můžete najít třeba o polovinu levnější produkty, za které byste jinak zaplatili plnou cenu – a to se vyplatí.
2. Bydlete na privátu
Bydlení v několika lidech má své výhody. Dělíte se společně o nájem, takže je dost pravděpodobné, že budete bydlet v lokalitě blízko centra, kterou byste si jinak nemohli v žádném případě dovolit. Kromě ušetřených peněz za nájem se s radostí podělíte i o úklid. Přece jenom společné prostory obýváte všichni, proto je třeba se spravedlivě rozdělit i v rámci jejich úklidu. Navíc pokud si vyberete správné spolubydlící, budete si užívat božského klidu, o kterém si na kolejích můžete nechat jen zdát.
3. Stravujte se v menze
Někdy je to sice děsivé, vydávající jsou protivné a máte pocit, že to co před vámi přistálo na talíři, není jídlo, které jste si objednali. I přesto stravování v menze vaší finanční situaci pomůže. Jídla jsou dotována, proto není problém najíst se třeba za třicet korun.
4. Účastněte se soutěží
Je pravda, že aby byl tento bod úspěšný, musíte mít notnou dávku štěstí, ale proč to nezkusit. Na internetu je mnoho soutěží o nejrůznější ceny (elektronika, zájezdy, peníze). Za účast nic nedáte.
5. Choďte na brigádu
Studium je většinou časově náročné, musíte chodit na přednášky, semináře, navíc vám mnoho času vezme domácí příprava. Na druhou stranu je vhodné ve chvílích volna, alespoň na pár hodin vyrazit do práce. Vyděláte si pár stovek a můžete si o víkendu zajít třeba do baru. Nejlepší varianta je, že navíc získáte brigádu související s vaším studiem. Později budete za nabyté zkušenosti při hledání práce vděční.
6. Staňte se součástí univerzitního spolku
Na většině vysokých škol existuje nepřeberné množství spolků, do nichž se můžete přihlásit. Členstvím získáte nové kontakty, mnohdy přátele a ještě se můžete na některé akce dostat zdarma (např. lístek na kulturní akci, o níž budete psát článek).
7. Buďte pilným studentem
Zabere to čas, budete mít chuť se vším praštit, ale ve výsledku můžete dosáhnout na prospěchové stipendium, které vám hodně přilepší. Je pravda, že záleží jakou školu/fakultu navštěvujete, podle toho se odvíjí celková částka.
8. Bavte se s mírou
Studentská léta jsou krásná v tom, že máte plno příležitostí se jít ven bavit s kamarády. Byla by škoda se toho všeho vzdát, na druhou stranu každovečerní utrácení v baru vaší finanční situaci nepřilepší. Takže je třeba si užívat s mírou, choďte ven, ale neutraťte tam všechny vaše našetřené peníze.
9. Využívejte studentské slevy
Jako student máte plno možností získat nejrůznější slevy. Nejzázračněji funguje karta ISIC, s níž se vám magicky zmenší částka za mnoho služeb (slevy na jídlo, kulturní akce, léky, knihy…).
10. Opravdu to potřebujete?
Než si věc koupíte, vždy popřemýšlejte nad tím, jestli ji skutečně potřebujete. Knihy se dají půjčit v knihovně, oblečení se dá pořídit z druhé ruky, pokud to jde, vybírejte si levnější varianty. Za naspořené peníze si můžete udělat radost věcí, kterou si ve slevě koupit nechcete.
Na závěr je nutno podotknout, že se nedá ušetřit úplně na všem. Občas si prostě zajděte do kina, do divadla, odměňte se značkovým oblečením. Obzvlášť je třeba se odměnit, pokud se vám povedly zkoušky – tak hodně štěstí!